Samodyscyplina – jak się jej nauczyć?

2023-03-15 0 Przez Jakub Banach

Zdyscyplinowanie się bywa trudne, gdy zależy tylko od nas. Jednak można się tego nauczyć. Samodyscyplina to sztuka niezbędna m.in. w przypadku freelancerów i innych osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pisze o tym w swoich książkach między innymi Brian Tracy. Jednak – jak wdrożyć jej zasady do swojej codzienności? Przekonaj się o tym poniżej!

Czym jest samodyscyplina?

To systematyczne działanie nastawione na konkretny cel, niezależnie od własnego nastroju i warunków zewnętrznych, w których się funkcjonuje. Z kolei Brian Tracy, tłumacząc, co to samodyscyplina, pisał, że jest ona umiejętnością oddalenia natychmiastowych korzyści na rzecz późniejszych, ale o znacznie większym znaczeniu. Autor poradników i prelegent na konferencjach dotyczących samorealizacji i motywacji stanowi jeden z największych autorytetów wśród osób pragnących nauczyć się tej sztuki. Takie tytuły, jak „Nie tłumacz się. Działaj!” i książka „Samodyscyplina. Fundament efektywności i ponadprzeciętnych osiągnięć” sprzedają się w tysiącach egzemplarzy na całym świecie.

Co pomaga w nauce samodyscypliny?

Wdrożenie jej zasad nie jest łatwe. Zaznacza to w książkach zarówno Brian Tracy, jak i inni specjaliści z tej dziedziny. Jednak nagroda za narzucenie sobie pewnego reżimu bywa bardzo wysoka. A co w tym pomaga? Przede wszystkim – planowanie z wyprzedzeniem. Stworzenie planu umożliwia lepszą organizację codzienności. Jednocześnie harmonogram powinien być elastyczny – „wyskoczenie” czegoś nie powinno rujnować Twoich zamierzeń. Na początku nie wdrażaj też zasad samodyscypliny do wszystkich obszarów życia. Zacznij od jednego, a później stopniowo włączaj ją do innych stref. Ogranicz także pokusy i bodźce rozpraszające, szykując się na pewien dyskomfort związany ze zmniejszeniem ich liczby lub całkowitą rezygnacją z nich.

Zacznij działać już dzisiaj!

To, co również pomaga we wdrożeniu tych zasad, to znalezienie work-life balance. Odpoczynek stanowi istotny aspekt życia. Pozwala zregenerować siły i na nowo ruszyć do pracy. A gdy już osiągniesz jakiś cel – ciesz się nim i celebruj go. Warto też sięgnąć po książki m.in. Briana Tracy’ego i innych specjalistów dotyczące tego tematu.

Ważną rzeczą w nauce samodyscypliny jest nawyk wytrwałości. Właśnie dlatego, kiedy zaczynamy wprowadzać zmiany w naszym życiu, ważne jest, aby nie poddawać się na początku, gdy nasza motywacja jest najwyższa. Kluczem do utrzymania nawyku jest regularność, co oznacza, że konsekwencja i wytrwałość są kluczowe. Nawet małe kroki, podejmowane regularnie, przyczynią się do zmiany naszych nawyków.

Wreszcie, ważnym elementem wdrożenia samodyscypliny jest odpowiednia motywacja i pozytywne myślenie. Pozytywne myślenie o sobie i swoich możliwościach pozwala na przekonanie się, że jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczone cele. Motywacja jest natomiast niezbędna, aby przetrwać trudniejsze chwile, kiedy nasza determinacja słabnie.

Podsumowując, samodyscyplina to niezbędna umiejętność dla każdego, kto pragnie osiągnąć sukces w swoim biznesie lub życiu prywatnym. Wdrożenie zasad samodyscypliny wymaga czasu, wysiłku i wytrwałości, ale pozwala na skuteczne zarządzanie czasem, pracę w wydajny sposób oraz osiąganie wymarzonych celów.