
Jak napisać książkę – poradnik krok po kroku
2023-03-22Wiele osób czuje, że ma do przekazania światu więcej niż inni. Ochoczo więc chwytają za pióro i zaczynają tworzyć. Zdarza się jednak, że siadając do pracy, trafiają na blokadę, która uniemożliwia im ruszenie dalej. Wynika to często z braku odpowiedniego warsztatu. Dlatego stworzyliśmy poradnik, jak napisać książkę krok po kroku. Zachęcamy do lektury!
1. Zacznij od pierwszego zdania
Brzmi prozaicznie? Ale to właśnie najlepszy sposób na to, jak zacząć pisać książkę. Stwórz zdanie wskazujące, o czym chcesz napisać dzieło, opisujące całokształt wydarzeń. Musi ono określać głównego bohatera i stojące przed nim problemy. Będzie ono jak oś – główna droga z kolejnymi odnogami – czyli fabuła z wątkami uzupełniającymi.
2. Stwórz abstrakt swojej książki
Abstrakt budujesz na podstawie tego zdania. To w nim zarysowujesz główne wydarzenia, innych bohaterów spotykających pierwszoplanową postać na swojej ścieżce, punkty zwrotne. Będzie to dla Ciebie plan działania, który pozwoli nie tylko pamiętać, o czym pisać, ale zacząć pracę nad opowieścią oraz krok po kroku przedstawiać kolejne sceny.
3. Pora opracować bohaterów
Każdy, kogo spotyka główny uczestnik kreowanych przez Ciebie wydarzeń, musi mieć swój charakter. Poświęć temu nieco więcej czasu, by stworzyć wiarygodne postacie, z jakimi czytelnicy chcą się utożsamiać. To istotne, gdyż będzie wpływało to również na dialogi w Twoim dziele.
4. Rozwiń fabułę i podziel ją na sceny
Dobra książka, oprócz tego, że powinna się dobrze zacząć, jest logicznie poukładana, prowadzi przez akcję krok po kroku i ma określone tempo. Dlatego, gdy wiesz, o czym chcesz pisać, możesz zacząć rozwijać fabułę i musisz ją podzielić na sceny. To pomoże Ci skupić się na elementach najważniejszych, bez opisywania rzeczy nieistotnych z perspektywy całej opowieści. Logiczny podział pozwala też uniknąć błędów!
Czytaj, by samemu dobrze pisać!
Teraz już wiesz, jak zacząć pisać książkę, ale i krok po kroku rozwijać fabułę. Pozostaje jeszcze tylko wybrać tematykę – o czym ma być utwór. Powyższe zasady łatwo zastosujesz do wielu różnych rodzajów dzieł. Pamiętaj jednak, że nim przysiądziesz do takiej pracy… warto samemu czytać i rozwijać swój warsztat!